(Tam)To magiczne miejsce

magiczne-miejsce-box2

lodzkie-odslony-box2

kolysanki-box2

 

Strona ta powstała w ramach projektu „Seniorzy rozśpiewani kreatywnością i pasją!” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Koncepcja ekspozycji (Tam)to magiczne miejsce zaistniała dzięki kontaminacji antropologicznych zainteresowań, inspiracji działalnością Sissel Tolaas i pragnienia przekazu twórczych zachowań poprzez udział wszystkich zmysłów. Ekspozycja angażowała całe sensorium odbiorcy – wzrok, słuch, smak, dotyk, węch. Uczestnik wystawy jednocześnie stawał się częścią procesu animowania – „ożywiania” ekspozycji poprzez własne reakcje na jej sensualne elementy.

W głównej części wystawy znalazły się fotografie magicznych miejsc z czasów dzieciństwa i pierwszej młodości Seniorów zamknięte w obiektywie teraźniejszości i dawne ich oblicza. O tym dlaczego stały się magiczne i czy zmieniły swój charakter, wygląd rozmawialiśmy podczas wywiadów.

Okna jako miejsca graniczne pomiędzy orbis exterior i orbis interior, punkt przejścia, łączący świat magiczny, nadprzyrodzony z ziemskim, stanowiły oprawę fotografii. Do zaczarowanej krainy prowadziły symboliczne drzwi, a wchodzącego do niej przybysza na kwiecistej, pachnącej łące witał skrzat – strażnik kolejnego magicznego przedmiotu – czarodziejskiego zwierciadła baśniowej Alicji. Bańki mydlane szybujące nad głowami, chatka z piernika wypełniająca swą wonią całe pomieszczenie, kasztany jakby spadły z fotografii kasztanowca oraz orzechy do smakowania, których nie zdążyła zjeść jeszcze złapana w obiektywie wiewiórka. Welon obok ślubnych chwil, bajeczny czas zabaw na namalowanych obrazkach. A przy wizualnych historiach można było posłuchać fragmentów opowieści Seniorów na temat ich magicznych miejsc. Z kolei szczekanie psa – bohatera opowiadanej przygody- dobiegające nie wiadomo skąd, wprowadziło w konsternację niejedną osobę.

Łódzkie odsłony
Na wystawie pojawiły się także fotografie i prezentacja, wykonane podczas warsztatów „Szkoła fotoreportażu miasta”. Zostały wyeksponowane na ceglastym tle, charakterystycznym dla łódzkiego krajobrazu miasta.

Dodatkową niespodzianką na naszej stronie internetowej są Kołysanki z różnych stron świata.
Chór Etnicanto podczas cyklu „Moc śpiewania” nagrał pięć kołysanek pochodzących z kilku zakątków kuli ziemskiej. Pierwszymi słuchaczami kołysanek wykonywanych na żywo były najmłodsze dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego przy ul. Dziewanny 24 w Łodzi. Ilustracjami kołysanek są prace Seniorów wykonane na warsztatach rękodzielniczych techniką malowania piaskiem.

W imieniu Etnoinspiracji, dziękuję Wszystkim niezwykłym Seniorom Autorom i Twórcom – Fotografom i Śpiewającym za ogrom pracy i serca, jaki włożyli w prezentowane prace.
Specjalne podziękowania dla Rozmówców, którzy podzielili się swymi opowieściami o magicznych miejscach – dziękuję za wspólną radość, uśmiechy, ale i łzy wzruszenia, bo przy każdej rozmowie odkrywam Was na nowo i to są niezapomniane i bezcenne chwile.
Jak wiele inspiracji i refleksji dajecie mi tymi spotkaniami, trudno opisać.
Dziękuję kolejny raz za sposobność spełniania marzeń.

Moc podziękowań za pomoc w realizacji ekspozycji i urzeczywistnienie mojej ewaluującej wizji przedsięwzięcia całej niezawodnej ekipie:)

Dziękuję Chórowi Etnicanto, który dzielnie nagrywał kołysanki z pasją i całkowitym zaangażowaniem.

Podziękowania dla Wielkich Trenerek Małgosi i Ani, które przygotowywały Seniorów do fotografowania i śpiewania oraz dla tych Czarodziei, którzy to sprawili, że efekty kilku działań możemy oglądać w wirtualnej przestrzeni.